вторник, 16 октомври 2012 г.

plo4ki za banq

plo4ki za banq
В съвременното изкуство се изявява тенденцията към активизиране на комуникативните процеси, предполагащи получаване на информация от произведението на изкуството, но за сметка на интензивното преживяване на самия зрител, стимулиран от контакта с произведението.Разбирането за художествен факт, чиято основа е преди всичко / или само/ художествено възприятие / и възприятието изобщо/ протичащо в контакт с нетраен визуален материал присъства трайно в днешния художествен живот. Сам по себе си артехактът или артистичното действие не претендират за структурата на пластическия образ. Те функционират като пластически произведения сред органичен кръг зрители в съответствие с желанията и намеренията на своите идейни автори. Стратегията на такива прояви включва участие и подкрепа от различни институции на художествения свят и влиятелни информационни структури, които осигуряват признаването им за художествени произведения и утвърждаването им пред една условна публика. Конструкцията в произведенията на съвременното изкуство понякога включва елементи , активизиращи художественото възприятие, които могат да се намират и извън материализираната композиция на образа. Но също така се използват и информационни бариери, препятствия по пътя на възприятието, заложени в структурата на образа.

Като резултат от възприятието на едно произведение протича сложен процес на осмисляне на значения. В изследванията си, посветени на художественото възприятие Г. Дадяман и Д. Дондурей систематизират възприеманите значения в две категории: над индивидуални и индивидуални /лични/ значения. Двамата автори условно обособяват и две нива от значения в произведението на изобразителните изкуства /пластическите изкуства/ . Първото ниво се състои от значения, съдържащи се в миметичните знаци , а второто ниво от символически . В личните индивидуално усвоени значения тези две нива също могат да се разграничат. Като в произведението на изкуството, така и в съзнанието на зрителя, двете нива се намират в сложните взаимоотношения. Процеса на осмисляне на значенията в произведенията зависи от типа художествено възприятие.. Според двамата автори съществуват три типа зрители: подготвен, неподготвен и квазихудожесвен. Трите типа са констуирани е резултат на емпирични изследвания. Структурата на подготвения / “художетвен “/тип е изведена на базата на възприятието на специалисти изкуствоведи и се разглежда като еталон. По отношение на който се съотнася неподготвеното възприятие. Тя се характеризира със следните особености:

-способност да се различава художествената реалност и житейската реалност, да се разбира художествената условност;

- умение да се разбира обвързаността на произведението с особеностите на времето, когато е създадено;

- осмисляне на образната структура;

- способност да се предаде възприятието за творбата в словесна форма;

- възприемащия не се влияе от собствената си социална принадлежност;

- възприемащия съзнава сложността на художественото възприятие;

- Подготвения тип зрител се характеризира с възприемане и осмисляне на миметичното и на символическото ниво от значения в произведението като при това видимия слой значения в произведението като при това видимият слой значения в произведението като при това видимият слой значения се съотнася с предварителните очаквания на зрителя. Типът подготвено художествено възприятие при професионалистите- изкуствоведи се отличава от типа художествено възприятие у обикновения човек зрител, но като възприятието и осмислянето назначенията при тях е еднакво.

plo4ki za banq

Няма коментари:

Публикуване на коментар